United Chemi-Con ESMH100VSN683MA40T
ESMH100VSN683MA40T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH100VSN683MA40T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
ESMH100VSN683MA40T.pdf
Availability of ESMH100VSN683MA40T
QUANTITY
ESMH100VSN683MA40T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH100VSN683MA40T
Internal Part NumberEIS-ESMH100VSN683MA40T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.27A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH100VSN683MA40T
Related LinksESMH100VS, ESMH100VSN683MA40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH100VSN683MA40T Details Description
Related parts for ESMH100VSN683MA40T
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 5V OUT 20W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 47M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC RF VALUE LINE TXRX 20QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf