Rubycon 450VXH100MEFCSN22X25
450VXH100MEFCSN22X25 picture photo
Mfg. Part Number
450VXH100MEFCSN22X25
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450VXH100MEFCSN22X25.pdf
Availability of 450VXH100MEFCSN22X25
QUANTITY
450VXH100MEFCSN22X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450VXH100MEFCSN22X25
Internal Part NumberEIS-450VXH100MEFCSN22X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450VXH100MEFCSN22X25
Related Links450VXH100M, 450VXH100MEFCSN22X25 Datasheet, Rubycon Distributor
450VXH100MEFCSN22X25 Details Description
Related parts for 450VXH100MEFCSN22X25
RES SMD 160 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 26POS W/SCKT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
750 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf