Rubycon 450VXH120MEFCSN22X30
450VXH120MEFCSN22X30 picture photo
Mfg. Part Number
450VXH120MEFCSN22X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450VXH120MEFCSN22X30.pdf
Availability of 450VXH120MEFCSN22X30
QUANTITY
450VXH120MEFCSN22X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450VXH120MEFCSN22X30
Internal Part NumberEIS-450VXH120MEFCSN22X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current840mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450VXH120MEFCSN22X30
Related Links450VXH120M, 450VXH120MEFCSN22X30 Datasheet, Rubycon Distributor
450VXH120MEFCSN22X30 Details Description
Related parts for 450VXH120MEFCSN22X30
IC RF PWR CNTRL 2GHZ 8DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 220MA 1.25 OHM datasheet.pdf
SENS HALL EFFECT LTCH DGTL 3SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 75V SCREW datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.8MM SMD datasheet.pdf