TE Connectivity AMP Connectors A7PXB-5006M
A7PXB-5006M picture photo
Mfg. Part Number
A7PXB-5006M
Manufacturer
Product Category
D-Sub Cables
Brief Description
CABLE D-SUB - AMM50B/AE50M/X
Datasheet Download
A7PXB-5006M.pdf
Availability of A7PXB-5006M
QUANTITY
A7PXB-5006M Order Process
Ship out your order
Specifications of A7PXB-5006M
Internal Part NumberEIS-A7PXB-5006M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyD-Sub Cables
Series-
1st ConnectorPlug, Male Pins
2nd ConnectorIndividual Wire Leads
TypeDB50
Number of Positions50
Length6.0' (1.83m)
ShieldingUnshielded
ColorMultiple, Ribbon
Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A7PXB-5006M
Related LinksA7PXB, A7PXB-5006M Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
A7PXB-5006M Details Description
Related parts for A7PXB-5006M
CAP FILM 1200PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A3048W/H1500TR 6" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
ZAD 4/5 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 13POS TIN T/H datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
KEYBOARD 12BTN datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf