Rubycon 450VXH270MEFCSN35X30
450VXH270MEFCSN35X30 picture photo
Mfg. Part Number
450VXH270MEFCSN35X30
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
450VXH270MEFCSN35X30.pdf
Availability of 450VXH270MEFCSN35X30
QUANTITY
450VXH270MEFCSN35X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450VXH270MEFCSN35X30
Internal Part NumberEIS-450VXH270MEFCSN35X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450VXH270MEFCSN35X30
Related Links450VXH270M, 450VXH270MEFCSN35X30 Datasheet, Rubycon Distributor
450VXH270MEFCSN35X30 Details Description
Related parts for 450VXH270MEFCSN35X30
IC REG LDO 2V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
HOTGAS NOZZLE 21X21 WQB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BALUN IPD 50OHM CC1101 FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf