Rubycon 450WXA10MEFC16X16
450WXA10MEFC16X16 picture photo
Mfg. Part Number
450WXA10MEFC16X16
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
450WXA10MEFC16X16.pdf
Availability of 450WXA10MEFC16X16
QUANTITY
450WXA10MEFC16X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 450WXA10MEFC16X16
Internal Part NumberEIS-450WXA10MEFC16X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current109mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)450WXA10MEFC16X16
Related Links450WXA10, 450WXA10MEFC16X16 Datasheet, Rubycon Distributor
450WXA10MEFC16X16 Details Description
Related parts for 450WXA10MEFC16X16
IC TRIGGER HEX SCHMITT 14-DIP datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf