API Delevan 4590-333J
4590-333J picture photo
Mfg. Part Number
4590-333J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 4.87A 28 MOHM TH
Datasheet Download
4590-333J.pdf
Availability of 4590-333J
QUANTITY
4590-333J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4590-333J
Internal Part NumberEIS-4590-333J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4590
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±5%
Current Rating4.87A
Current - Saturation2.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)28 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4590-333J
Related Links4590, 4590-333J Datasheet, API Delevan Distributor
4590-333J Details Description
Related parts for 4590-333J
RES SMD 17.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY TELECOM 4PDT 1A 9V datasheet.pdf
IC PUSH BUTTON ON/OFF CTRLR 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 2.4V SC-82AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 78POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 13POS datasheet.pdf