Vicor Corporation V300A24M500BF3
V300A24M500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24M500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24M500BF3.pdf
Availability of V300A24M500BF3
QUANTITY
V300A24M500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24M500BF3
Internal Part NumberEIS-V300A24M500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24M500BF3
Related LinksV300A24, V300A24M500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24M500BF3 Details Description
Related parts for V300A24M500BF3
MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 91A SOT227B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2LVL 5POS 5.08MM datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
MULTI-PURPOSE RESP MASK 1=1PC datasheet.pdf
CB BTS 10A 8 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
952 TB RIS CLA 2-ROWS datasheet.pdf
IC DAC 12-BIT VOUT 12MSOP datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
OSC MEMS 148.3516MHZ LVDS SMD datasheet.pdf