API Delevan 4590R-223J
4590R-223J picture photo
Mfg. Part Number
4590R-223J
Brief Description
FIXED IND 22UH 5.26A 24 MOHM TH
Datasheet Download
4590R-223J.pdf
Availability of 4590R-223J
QUANTITY
4590R-223J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4590R-223J
Internal Part NumberEIS-4590R-223J
FamilyFixed Inductors
Series4590R
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±5%
Current Rating5.26A
Current - Saturation3.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4590R-223J
Related Links4590R, 4590R-223J Datasheet, API Delevan Distributor
4590R-223J Details Description
Related parts for 4590R-223J
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 15MM datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 10POS SMD datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 330 OHM 14DIP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
220UF 35V 10X10 datasheet.pdf