Bourns Inc. 4606X-101-273
4606X-101-273 picture photo
Mfg. Part Number
4606X-101-273
Brief Description
RES ARRAY 5 RES 27K OHM 6SIP
Datasheet Download
4606X-101-273.pdf
Availability of 4606X-101-273
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4606X-101-273 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4606X-101-273
Internal Part NumberEIS-4606X-101-273
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±2%
Number of Resistors5
Number of Pins6
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package6-SIP
Size / Dimension0.598" L x 0.098" W (15.19mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4606X-101-273
Related Links4606X-, 4606X-101-273 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4606X-101-273 Details Description
Related parts for 4606X-101-273
RES SMD 649K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR RJ11 CONNECTOR datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC TXRX LIN ON-BOARD VREG 14TSSO datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf