Bourns Inc. 3266Y-1-201R
3266Y-1-201R picture photo
Mfg. Part Number
3266Y-1-201R
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266Y-1-201R.pdf
Availability of 3266Y-1-201R
QUANTITY
3266Y-1-201R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Y-1-201R
Internal Part NumberEIS-3266Y-1-201R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)