Vishay/BCcomponents MBB02070C2370FCT00
MBB02070C2370FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C2370FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C2370FCT00.pdf
Availability of MBB02070C2370FCT00
QUANTITY
MBB02070C2370FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C2370FCT00
Internal Part NumberEIS-MBB02070C2370FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C2370FCT00
Related LinksMBB02070C, MBB02070C2370FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C2370FCT00 Details Description
Related parts for MBB02070C2370FCT00
KIT TEST PROD R/A .080" PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.3A 253 MOHM datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 15POS datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG 12V 5A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CM-S421SC5, NON CONTACT SWITCH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 130POS .050 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IP CORE DIVIDER ECP2M datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf