Bourns Inc. 4606X-101-561LF
4606X-101-561LF picture photo
Mfg. Part Number
4606X-101-561LF
Brief Description
RES ARRAY 5 RES 560 OHM 6SIP
Datasheet Download
4606X-101-561LF.pdf
Availability of 4606X-101-561LF
QUANTITY
4606X-101-561LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4606X-101-561LF
Internal Part NumberEIS-4606X-101-561LF
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors5
Number of Pins6
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package6-SIP
Size / Dimension0.598" L x 0.098" W (15.19mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4606X-101-561LF
Related Links4606X-1, 4606X-101-561LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4606X-101-561LF Details Description
Related parts for 4606X-101-561LF
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 18POS TIN T/H datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 145MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 24.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.63K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
IC ENERGY POLYPH METER 48-TQFP datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON SS28H-CH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 12V 9.2A datasheet.pdf