Bourns Inc. 4608M-101-472LF
4608M-101-472LF picture photo
Mfg. Part Number
4608M-101-472LF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SIP
Datasheet Download
4608M-101-472LF.pdf
Availability of 4608M-101-472LF
QUANTITY
4608M-101-472LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4608M-101-472LF
Internal Part NumberEIS-4608M-101-472LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4600M
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors7
Number of Pins8
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP
Supplier Device Package8-SIP
Size / Dimension0.798" L x 0.098" W (20.27mm x 2.49mm)
Height0.250" (6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4608M-101-472LF
Related Links4608M-1, 4608M-101-472LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4608M-101-472LF Details Description
Related parts for 4608M-101-472LF
MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3) datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% RADIAL datasheet.pdf
TAPE FEED BAR datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf