Bourns Inc. 4608X-AP2-561LF
4608X-AP2-561LF picture photo
Mfg. Part Number
4608X-AP2-561LF
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 8SIP
Datasheet Download
4608X-AP2-561LF.pdf
Availability of 4608X-AP2-561LF
QUANTITY
4608X-AP2-561LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4608X-AP2-561LF
Internal Part NumberEIS-4608X-AP2-561LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents4300 vs. 4600 Model Bulletin
Standard Package1,000
Series4600X
PackagingTape & Box (TB)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element300mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package8-SIP
Size / Dimension0.798" L x 0.098" W (20.27mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4608X-AP2-561LF
Related Links4608X-A, 4608X-AP2-561LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4608X-AP2-561LF Details Description
Related parts for 4608X-AP2-561LF
MOSFET P-CH 12V 9.5A 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 950A datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf