Bourns Inc. 4611X-101-271LF
4611X-101-271LF picture photo
Mfg. Part Number
4611X-101-271LF
Brief Description
RES ARRAY 10 RES 270 OHM 11SIP
Datasheet Download
4611X-101-271LF.pdf
Availability of 4611X-101-271LF
QUANTITY
4611X-101-271LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4611X-101-271LF
Internal Part NumberEIS-4611X-101-271LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4600X
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Number of Resistors10
Number of Pins11
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP
Supplier Device Package11-SIP
Size / Dimension1.098" L x 0.098" W (27.89mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4611X-101-271LF
Related Links4611X-1, 4611X-101-271LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4611X-101-271LF Details Description
Related parts for 4611X-101-271LF
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALLMT PINS datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
OK 20 PLC CBL 20 PIN RIBBON datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 2A DO35 datasheet.pdf
F3SJ-A0670P55 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf