NMB Technologies Corp. 4710KL-04W-B20-E00
4710KL-04W-B20-E00 picture photo
Mfg. Part Number
4710KL-04W-B20-E00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
4710KL-04W-B20-E00.pdf
Availability of 4710KL-04W-B20-E00
QUANTITY
4710KL-04W-B20-E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4710KL-04W-B20-E00
Internal Part NumberEIS-4710KL-04W-B20-E00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information4710KL-04W-B20-E00 Material
Standard Package64
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series4710KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 25.5mm W
Air Flow75.9 CFM (2.15m³/min)
Static Pressure0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise31 dB
Power (Watts)2.28W
RPM1900 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.190A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4710KL-04W-B20-E00
Related Links4710KL-04, 4710KL-04W-B20-E00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4710KL-04W-B20-E00 Details Description
Related parts for 4710KL-04W-B20-E00
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SNT-6A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 8.58A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 GRN 25X4' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 BRASS 12MM datasheet.pdf
CONN RECPT 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 2 HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 18.4320 MHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf