NMB Technologies Corp. 4710KL-04W-B39-E50
4710KL-04W-B39-E50 picture photo
Mfg. Part Number
4710KL-04W-B39-E50
Brief Description
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
4710KL-04W-B39-E50.pdf
Availability of 4710KL-04W-B39-E50
QUANTITY
4710KL-04W-B39-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4710KL-04W-B39-E50
Internal Part NumberEIS-4710KL-04W-B39-E50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information4710KL-04W-B39-E50 Material
Standard Package64
Series4710KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 25.5mm W
Air Flow88.2 CFM (2.50m³/min)
Static Pressure0.129 in H2O (32.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise35 dB
Power (Watts)3.36W
RPM2200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.280A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4710KL-04W-B39-E50
Related Links4710KL-04, 4710KL-04W-B39-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4710KL-04W-B39-E50 Details Description
Related parts for 4710KL-04W-B39-E50
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.11"L X 2.11"W datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGENT 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf