NMB Technologies Corp. 4710KL-05W-B30-L00
4710KL-05W-B30-L00 picture photo
Mfg. Part Number
4710KL-05W-B30-L00
Brief Description
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
4710KL-05W-B30-L00.pdf
Availability of 4710KL-05W-B30-L00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4710KL-05W-B30-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4710KL-05W-B30-L00
Internal Part NumberEIS-4710KL-05W-B30-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Standard Package400
Series4710KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 25.5mm W
Air Flow88.2 CFM (2.50m³/min)
Static Pressure0.129 in H2O (32.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise35 dB
Power (Watts)3.60W
RPM2200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.150A
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4710KL-05W-B30-L00
Related Links4710KL-05, 4710KL-05W-B30-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4710KL-05W-B30-L00 Details Description
Related parts for 4710KL-05W-B30-L00
FIXED IND 27NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
CONN HEADER 150POS 0.8MM GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 30A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
BLZP 5.08/17/90LR SN OR BX datasheet.pdf
HARD SHELL CASE 1/EA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf