NMB Technologies Corp. 4712KL-04W-B59-P50
4712KL-04W-B59-P50 picture photo
Mfg. Part Number
4712KL-04W-B59-P50
Brief Description
FAN AXIAL 119X32MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
4712KL-04W-B59-P50.pdf
Availability of 4712KL-04W-B59-P50
QUANTITY
4712KL-04W-B59-P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4712KL-04W-B59-P50
Internal Part NumberEIS-4712KL-04W-B59-P50
Series4712KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 32mm W
Air Flow120.0 CFM (3.39m³/min)
Static Pressure0.373 in H2O (93.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise50.5 dB
Power (Watts)10.2W
RPM3300 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.850A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4712KL-04W-B59-P50
Related Links4712KL-04, 4712KL-04W-B59-P50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4712KL-04W-B59-P50 Details Description
Related parts for 4712KL-04W-B59-P50
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IGBT 600V 96A 330W TO-247AC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 315V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 147MA 9.6 OHM datasheet.pdf
CB BTS SEMS 9 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
20V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf