NMB Technologies Corp. 4715KL-04W-B59-E50
4715KL-04W-B59-E50 picture photo
Mfg. Part Number
4715KL-04W-B59-E50
Brief Description
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
4715KL-04W-B59-E50.pdf
Availability of 4715KL-04W-B59-E50
QUANTITY
4715KL-04W-B59-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4715KL-04W-B59-E50
Internal Part NumberEIS-4715KL-04W-B59-E50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
3D Model4715KL-X00.stp4715KL-X00.prt4715KL-X00.sldprt4715KL-X00.igs
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Series4715KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 38.4mm W
Air Flow129.9 CFM (3.68m³/min)
Static Pressure0.440 in H2O (109.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise50 dB
Power (Watts)12.0W
RPM3600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 104°F (-10 ~ 40°C)
Current Rating1A
Voltage Range9.5 ~ 12.6VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4715KL-04W-B59-E50
Related Links4715KL-04, 4715KL-04W-B59-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4715KL-04W-B59-E50 Details Description
Related parts for 4715KL-04W-B59-E50
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/12XIP2050M MA datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
IC PSOC 32B 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
FUSE BUSS OPEN LINK datasheet.pdf
CAP 3300 UF 20% 10 V datasheet.pdf