Vishay/Dale CRCW0402294RFKED
CRCW0402294RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402294RFKED
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402294RFKED.pdf
Availability of CRCW0402294RFKED
QUANTITY
CRCW0402294RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402294RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402294RFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402294RFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402294RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402294RFKED Details Description
Related parts for CRCW0402294RFKED
CONN HEADR BRKWAY .100 13POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 47UH 0.5A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN DSUB PCB THRU-HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf