Vishay/BCcomponents BFC233911154
BFC233911154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233911154
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233911154.pdf
Availability of BFC233911154
QUANTITY
BFC233911154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233911154
Internal Part NumberEIS-BFC233911154
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233911154
Related LinksBFC233, BFC233911154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233911154 Details Description
Related parts for BFC233911154
RES SMD 0.1 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 37.38"W datasheet.pdf
IC MANAGER BATTERY DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 BLU 250' datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf