NMB Technologies Corp. 4715KL-05W-B30-P00
4715KL-05W-B30-P00 picture photo
Mfg. Part Number
4715KL-05W-B30-P00
Brief Description
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
4715KL-05W-B30-P00.pdf
Availability of 4715KL-05W-B30-P00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4715KL-05W-B30-P00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4715KL-05W-B30-P00
Internal Part NumberEIS-4715KL-05W-B30-P00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information4715KL-05W-B30-P00 Material
3D Model4715KL-X00.stp4715KL-X00.prt4715KL-X00.sldprt4715KL-X00.igs
PCN Part Number4715KL Series Nov/2011
Series4715KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 38.4mm W
Air Flow108.0 CFM (3.05m³/min)
Static Pressure0.270 in H2O (67.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise42.5 dB
Power (Watts)7.44W
RPM2950 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.310A
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4715KL-05W-B30-P00
Related Links4715KL-05, 4715KL-05W-B30-P00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4715KL-05W-B30-P00 Details Description
Related parts for 4715KL-05W-B30-P00
CAP ARRAY 15PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 RA HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf