Illinois Capacitor 472MPW630K
472MPW630K picture photo
Mfg. Part Number
472MPW630K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 630V AXIAL
Datasheet Download
472MPW630K.pdf
Availability of 472MPW630K
QUANTITY
472MPW630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 472MPW630K
Internal Part NumberEIS-472MPW630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.571" L (6.00mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)472MPW630K
Related Links472MP, 472MPW630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
472MPW630K Details Description
Related parts for 472MPW630K
IC REG LDO 15V 1A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 240W H-37260-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7.3A 19 MOHM SMD datasheet.pdf