Vishay/Siliconix SIHS20N50C-E3
SIHS20N50C-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHS20N50C-E3
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 20A TO-247AD
Datasheet Download
SIHS20N50C-E3.pdf
Availability of SIHS20N50C-E3
QUANTITY
SIHS20N50C-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHS20N50C-E3
Internal Part NumberEIS-SIHS20N50C-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs76nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2942pF @ 25V
Power - Max250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-274AA
Supplier Device PackageSUPER-247 (TO-274AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIHS20N50C-E3
Related LinksSIHS20, SIHS20N50C-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIHS20N50C-E3 Details Description
Related parts for SIHS20N50C-E3
IC MPU Z80 10MHZ 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 1.02 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
80MM 1200 LUMEN 4100K 32DEG datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 5SIP datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE ROTARY 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf