TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-16-26SZ-6117
AFD54-16-26SZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-16-26SZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
AFD54-16-26SZ-6117.pdf
Availability of AFD54-16-26SZ-6117
QUANTITY
AFD54-16-26SZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-16-26SZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-16-26SZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-16-26SZ-6117
Related LinksAFD54-16-, AFD54-16-26SZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-16-26SZ-6117 Details Description
Related parts for AFD54-16-26SZ-6117
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC FLOATING POINT DSP 144-HTQFP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6UDFN datasheet.pdf
IC FPGA 210 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 2.5" datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 7POS HL LOW PR datasheet.pdf