Illinois Capacitor 472MWS402KG
472MWS402KG picture photo
Mfg. Part Number
472MWS402KG
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 4KV AXIAL
Datasheet Download
472MWS402KG.pdf
Availability of 472MWS402KG
QUANTITY
472MWS402KG Order Process
Ship out your order
Specifications of 472MWS402KG
Internal Part NumberEIS-472MWS402KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWS
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC750V
Voltage Rating - DC4000V (4kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.492" Dia x 1.142" L (12.50mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)472MWS402KG
Related Links472MW, 472MWS402KG Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
472MWS402KG Details Description
Related parts for 472MWS402KG
RELAY TIME DELAY DPDT 120 VAC 8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG .156 WHITE datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP7666 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
ANT SECTOR 18.5DB VPOL NFEM datasheet.pdf
CREE XP-E GREEN datasheet.pdf
CRYSTAL 22.1184 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf