Illinois Capacitor 472PPR162KE
472PPR162KE picture photo
Mfg. Part Number
472PPR162KE
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 1.6KV RAD
Datasheet Download
472PPR162KE.pdf
Availability of 472PPR162KE
QUANTITY
472PPR162KE Order Process
Ship out your order
Specifications of 472PPR162KE
Internal Part NumberEIS-472PPR162KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)472PPR162KE
Related Links472PP, 472PPR162KE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
472PPR162KE Details Description
Related parts for 472PPR162KE
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20PLCC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3 M25 datasheet.pdf
STK600 DIP SOCKET CARD AVR datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 18.67MM datasheet.pdf
BOX ABS TRN RED 6.35" DIA datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8-2.5V 0.5W datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf