Vicor Corporation V300A3V3C200B
V300A3V3C200B picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3C200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3C200B.pdf
Availability of V300A3V3C200B
QUANTITY
V300A3V3C200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3C200B
Internal Part NumberEIS-V300A3V3C200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3C200B
Related LinksV300A3, V300A3V3C200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3C200B Details Description
Related parts for V300A3V3C200B
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 560MA 220 MOHM datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 16A SCREW TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 21 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 500A DISC 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN CAP WHT 9177 SERIES CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf