Texas Instruments LM3S1608-IQC50-A2T
LM3S1608-IQC50-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1608-IQC50-A2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1608-IQC50-A2T.pdf
Availability of LM3S1608-IQC50-A2T
QUANTITY
LM3S1608-IQC50-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1608-IQC50-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S1608-IQC50-A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Manufacturer Product PageLM3S1608-IQC50-A2T Specifications
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1608-IQC50-A2T
Related LinksLM3S1608-, LM3S1608-IQC50-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1608-IQC50-A2T Details Description
Related parts for LM3S1608-IQC50-A2T
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
LEAD, SGL END ASSY, LGH datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 32POS datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf