Illinois Capacitor 473MSR400K
473MSR400K picture photo
Mfg. Part Number
473MSR400K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 400VDC RADIAL
Datasheet Download
473MSR400K.pdf
Availability of 473MSR400K
QUANTITY
473MSR400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 473MSR400K
Internal Part NumberEIS-473MSR400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMSR
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)37.625 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)473MSR400K
Related Links473MS, 473MSR400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
473MSR400K Details Description
Related parts for 473MSR400K
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
DIE SET HDTV RG59/62/174/NT735 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 125V datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TRANS 300/600 OHM IMPEDNCE AUDIO datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 220UH SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf