Illinois Capacitor 473PPB162K
473PPB162K picture photo
Mfg. Part Number
473PPB162K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 1.6KV RAD
Datasheet Download
473PPB162K.pdf
Availability of 473PPB162K
QUANTITY
473PPB162K Order Process
Ship out your order
Specifications of 473PPB162K
Internal Part NumberEIS-473PPB162K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)473PPB162K
Related Links473PP, 473PPB162K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
473PPB162K Details Description
Related parts for 473PPB162K
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 420-SBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LJT 13C 13#16 SKT RECP datasheet.pdf
YEL 3 POS BRUSHED METAL datasheet.pdf