Illinois Capacitor 473PPB202K
473PPB202K picture photo
Mfg. Part Number
473PPB202K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 2KV RADIAL
Datasheet Download
473PPB202K.pdf
Availability of 473PPB202K
QUANTITY
473PPB202K Order Process
Ship out your order
Specifications of 473PPB202K
Internal Part NumberEIS-473PPB202K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package364
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)473PPB202K
Related Links473PP, 473PPB202K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
473PPB202K Details Description
Related parts for 473PPB202K
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
514LF MTK 2.0MM HOLDING HDR datasheet.pdf