Illinois Capacitor 473PPB400K
473PPB400K picture photo
Mfg. Part Number
473PPB400K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400V RADIAL
Datasheet Download
473PPB400K.pdf
Availability of 473PPB400K
QUANTITY
473PPB400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 473PPB400K
Internal Part NumberEIS-473PPB400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)473PPB400K
Related Links473PP, 473PPB400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
473PPB400K Details Description
Related parts for 473PPB400K
IDC CABLE- APR50A/ AE50M / APR50 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 190MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf