Illinois Capacitor 474MPW400K
474MPW400K picture photo
Mfg. Part Number
474MPW400K
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400V AXIAL
Datasheet Download
474MPW400K.pdf
Availability of 474MPW400K
QUANTITY
474MPW400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 474MPW400K
Internal Part NumberEIS-474MPW400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.551" Dia x 1.142" L (14.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)474MPW400K
Related Links474MP, 474MPW400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
474MPW400K Details Description
Related parts for 474MPW400K
CONN PLUG 6POS MALE SOLDER GOLD datasheet.pdf
TORX KEY WING HANDLE IP6 2.76" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM TIN-LEAD datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 3.08V SC59-3 datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf