Illinois Capacitor 474MWR630K
474MWR630K picture photo
Mfg. Part Number
474MWR630K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630V AXIAL
Datasheet Download
474MWR630K.pdf
Availability of 474MWR630K
QUANTITY
474MWR630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 474MWR630K
Internal Part NumberEIS-474MWR630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.610" Dia x 1.339" L (15.50mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)474MWR630K
Related Links474MW, 474MWR630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
474MWR630K Details Description
Related parts for 474MWR630K
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MOD WI-9M 64MB SDRAM 128MB FLASH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 60W datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf