Illinois Capacitor 474PPA202K
474PPA202K picture photo
Mfg. Part Number
474PPA202K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 2KV AXIAL
Datasheet Download
474PPA202K.pdf
Availability of 474PPA202K
QUANTITY
474PPA202K Order Process
Ship out your order
Specifications of 474PPA202K
Internal Part NumberEIS-474PPA202K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.9 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.280" Dia x 1.811" L (32.50mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)474PPA202K
Related Links474PP, 474PPA202K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
474PPA202K Details Description
Related parts for 474PPA202K
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN R/A SHELL RET DL KEY 68POS datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 362 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XTE 460NM ROY BLUE 575MW SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SDIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf