Illinois Capacitor 475CKS450MLN
475CKS450MLN picture photo
Mfg. Part Number
475CKS450MLN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V T/H
Datasheet Download
475CKS450MLN.pdf
Availability of 475CKS450MLN
QUANTITY
475CKS450MLN Order Process
Ship out your order
Specifications of 475CKS450MLN
Internal Part NumberEIS-475CKS450MLN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKS
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)70.547 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475CKS450MLN
Related Links475CKS, 475CKS450MLN Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475CKS450MLN Details Description
Related parts for 475CKS450MLN
CURRENT INDICATOR REMOTE RED 11" datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 374K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 5A TO220-7 datasheet.pdf
SP,CON,3,AU,TNR datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE ROTARY 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf