Illinois Capacitor 475PHC250KJ
475PHC250KJ picture photo
Mfg. Part Number
475PHC250KJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 250V AXIAL
Datasheet Download
475PHC250KJ.pdf
Availability of 475PHC250KJ
QUANTITY
475PHC250KJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 475PHC250KJ
Internal Part NumberEIS-475PHC250KJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.709" Dia x 1.339" L (18.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475PHC250KJ
Related Links475PH, 475PHC250KJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475PHC250KJ Details Description
Related parts for 475PHC250KJ
SHROUDED HEADER 50 POS RT ANGLE datasheet.pdf
CONN CHAMP SCREW LOCK KIT METR datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO +-15V 0.15A 14DFN datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 9UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf