Illinois Capacitor 475PSB700K6R
475PSB700K6R picture photo
Mfg. Part Number
475PSB700K6R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
475PSB700K6R.pdf
Availability of 475PSB700K6R
QUANTITY
475PSB700K6R Order Process
Ship out your order
Specifications of 475PSB700K6R
Internal Part NumberEIS-475PSB700K6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC420V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 6 Lead
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)475PSB700K6R
Related Links475PSB, 475PSB700K6R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
475PSB700K6R Details Description
Related parts for 475PSB700K6R
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD IGBT PHASE LEG 600V ECOPAC2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 529FCBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HD-BNC TO BNC STRT PLUG 48" datasheet.pdf