Illinois Capacitor 476BPS025M
476BPS025M picture photo
Mfg. Part Number
476BPS025M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
476BPS025M.pdf
Availability of 476BPS025M
QUANTITY
476BPS025M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476BPS025M
Internal Part NumberEIS-476BPS025M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPS
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.055 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current95mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476BPS025M
Related Links476BP, 476BPS025M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476BPS025M Details Description
Related parts for 476BPS025M
CAP TANT 68UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/BST/LINEAR 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 16POS datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4.5-20PF 100V SMD datasheet.pdf
VHDCI STACKED W/SCREWLOCK 136CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 64MA 11.5 OHM TH datasheet.pdf