Illinois Capacitor 476CKE050M
476CKE050M picture photo
Mfg. Part Number
476CKE050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
476CKE050M.pdf
Availability of 476CKE050M
QUANTITY
476CKE050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476CKE050M
Internal Part NumberEIS-476CKE050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.527 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current135mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476CKE050M
Related Links476CK, 476CKE050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476CKE050M Details Description
Related parts for 476CKE050M
IC FLASH/MCU 64K 52 TQFP datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG SPST CMOS 14-DIP datasheet.pdf
IC PREC COMP ULTRA-FAST 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 39MH 180MA 29.7 OHM datasheet.pdf