Illinois Capacitor 476CKE050M
476CKE050M picture photo
Mfg. Part Number
476CKE050M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
476CKE050M.pdf
Availability of 476CKE050M
QUANTITY
476CKE050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476CKE050M
Internal Part NumberEIS-476CKE050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.527 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current135mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476CKE050M
Related Links476CK, 476CKE050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476CKE050M Details Description
Related parts for 476CKE050M
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 4POS MALE datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS R/A T/H GOLD datasheet.pdf
LED BASE T-3 1/4 PANEL INDICATOR datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 30M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH MEM 4MB SER 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf