Illinois Capacitor 476SML016MD5
476SML016MD5 picture photo
Mfg. Part Number
476SML016MD5
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
476SML016MD5.pdf
Availability of 476SML016MD5
QUANTITY
476SML016MD5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 476SML016MD5
Internal Part NumberEIS-476SML016MD5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSML
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.055 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476SML016MD5
Related Links476SML, 476SML016MD5 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476SML016MD5 Details Description
Related parts for 476SML016MD5
DIODE SCHOTTKY 50V 15MA MINIMELF datasheet.pdf
IND DELAY LINE 8.5NS 1 OHM TH datasheet.pdf
IC SW REG CCFL/LCD CONTRST16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf