Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-D10-ST-BK
SMH100-LPSE-D10-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-D10-ST-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 1MM DL AU T/H
Datasheet Download
SMH100-LPSE-D10-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-D10-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-D10-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-D10-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-D10-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules1mm Header Series
Featured Product1.0 mm Headers
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-D10-ST-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-D10-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-D10-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-D10-ST-BK
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 100MA SMD datasheet.pdf
13P MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 230MA 4.8 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
IC GATE 2.5K TSSOP14 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf