Souriau Connection Technology D38999/26WA98PDL
D38999/26WA98PDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WA98PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WA98PDL.pdf
Availability of D38999/26WA98PDL
QUANTITY
D38999/26WA98PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WA98PDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WA98PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WA98PDL
Related LinksD38999/2, D38999/26WA98PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WA98PDL Details Description
Related parts for D38999/26WA98PDL
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% 1005 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CC II HEAD ASY SL156 datasheet.pdf
HDM 9SMPR100F G datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 19MM datasheet.pdf