ON Semiconductor SMF40AT1
SMF40AT1 picture photo
Mfg. Part Number
SMF40AT1
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD123FL
Datasheet Download
SMF40AT1.pdf
Availability of SMF40AT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMF40AT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF40AT1
Internal Part NumberEIS-SMF40AT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF40AT1
Related LinksSMF4, SMF40AT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SMF40AT1 Details Description
Related parts for SMF40AT1
IC Z8 GP MCU 4K OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 19POS datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PUNCHDOWN TOOL KIT datasheet.pdf
MKP 0.18UF 5% 2500VDC DRAWING T8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf