FFF 47743-000LF
47743-000LF picture photo
Mfg. Part Number
47743-000LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Contacts
Brief Description
MINI PV CTW 40AU 22-26 AWG
Datasheet Download
47743-000LF.pdf
Availability of 47743-000LF
QUANTITY
47743-000LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 47743-000LF
Internal Part NumberEIS-47743-000LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMini, Maxi PV Plating 26/Aug/2008
Gold flash removal 27/Oct/2011
PCN Assembly/OriginMini, Maxi, CTW 02/may/2013
PV Terminals Location Change 11/Jun/2015
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Contacts
SeriesMini-PV™, Basics+
PackagingBulk
Type-
Pin or SocketSocket
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge22-26 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness40µin (1.02µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)47743-000LF
Related Links47743, 47743-000LF Datasheet, FFF Distributor
47743-000LF Details Description
Related parts for 47743-000LF
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR VERT datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RACK SOLID DOOR datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf