Illinois Capacitor 477ALG025MFBJ
477ALG025MFBJ picture photo
Mfg. Part Number
477ALG025MFBJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 470UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
477ALG025MFBJ.pdf
Availability of 477ALG025MFBJ
QUANTITY
477ALG025MFBJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 477ALG025MFBJ
Internal Part NumberEIS-477ALG025MFBJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesALG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)423.28 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsAutomotive
Ripple Current4.75A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477ALG025MFBJ
Related Links477ALG, 477ALG025MFBJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477ALG025MFBJ Details Description
Related parts for 477ALG025MFBJ
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf